بهترین دندانپزشک اصفهان چه تفاوتی میان بریج و ایمپلنت وجود دارد ؟

فرق بریج دندان با ایمپلنت چیست ؟

افرادی که دندان خود را از دست می دهند با گزینه های درمانی مختلفی از جمله: کاشت دندان، بریج دندان و دندان مصنوعی روبرو می باشند. بریج یعنی پل. در بریج دندان، اصل سالم بودن دندان های کناری دندان از دست رفته است.

سپس دندان های کناری تراشیده می شوند و یک روکش سه تایی برای دندان ها طراحی می شود. بدین ترتیب دندان هایی که تراشیده شده اند از بریج پشتیبانی کرده و پایه دندان از دست رفته محسوب خواهند شد.

بریج دندان روشی سریع و بدون نیاز به جراحی می باشد و طی دو الی سه جلسه درمانی به اتمام خواهد رسید. از آنجایی که بریج دندان هیچگونه رابطه مکانیکی با لثه و استخوان ندارد در نتیجه این امری بدیهی است که استخوان ناحیه کم کم تحلیل رفته و سبب بروز مشکل شود. این امر موجب کاهش عمر بریج دندان، افزایش مشکلات بهداشتی، ضعیف شدن دندان های مجاور و افزایش خطر پوسیدگی خواهد شد.

در حالی که در ایمپلنت دندان تحلیل استخوان صورت نمی گیرد. پایه ایمپلنت جایگزین ریشه دندان بوده و همانند ریشه دندان همه فشار هایی که با جویدن حاصل می شود به استخوان وارد خواهد شد. در حقیقت مانند یک دندان طبیعی برای فرد کاربرد دارد، از عمر و پایداری بیشتری برخوردار است و از ظاهر دندان و عملیات جویدن غذا خیلی بهتر پشتیبانی می کند.


بیشتر بخوانید : مزیت‌های ایمپلنت نسبت به بریج


جنس روکش دندان چیست ؟

روکش های دندان در دو دسته تقسیم بندی خواهند شد:

  1. روکش pfm
  2. روکش زیرکونیا

به این دلیل که قسمت زیرین روکش pfm فلز است بعد از یک مدت کوتاه از گذشت کاشت ممکن است لثه ها سیاه شوند. در این میان روکش های زیرکونیا تفاوت دارند و قسمت زیرین آن ها از سرامیک است. در نتیجه آن ها مشابه و همرنگ با دندان های طبیعی می باشند و لثه ها هیچگونه آسیبی نخواهند دید.

 

هزینه روکش زیرکونیا در مقایسه با روکش pfm بالاتر است. سطح کیفیتی این دو روکش مانند یکدیگر است و با توجه به تشخیص پزشک و شرایطی که یک بیمار دارد از یکی از این دو روکش استفاده خواهد شد. خوشبختانه در کلینیک دندانپزشکی مدرن روکش pfm و روکش زیرکونیا با کیفیتی عالی و با استفاده از بهترین مواد توسط متخصصین ساخته خواهد شد.

Leave a Comment